- Podrobnosti
Naše absolventka Lenka Blaho se tento týden vrátila na CARITAS, aby studentům oboru Sociální a humanitární práce přiblížila téma koordinace mezinárodní humanitární práce. Lenka, která má bohaté zkušenosti z organizací jako Člověk v tísni a pracovala ve více než 20 zemích světa, sdílela své cenné postřehy z praxe.
V příspěvku na LinkedInu zmínila, že logistiku původně nevnímala jako klíčovou, ale až praxe ji naučila, jak zásadní je dobře organizovaná logistika v humanitární pomoci. Dnes, po více než deseti letech v terénu, se těší, že své znalosti může předávat budoucím humanitárním pracovníkům.
Kromě přednášky se Lenka podělila o své zkušenosti v našem podcastu. Rozhovor s ní si budete moct poslechnout v lednu. A to není vše – v letním semestru bude vyučovat předmět Logistika, který bude probíhat blokově v únoru a dubnu.
- Podrobnosti
V úterý 29. října proběhlo setkání se studenty, jehož cílem bylo probrat, jak mohou studenti více přispět k životu školy. Studenti ocenili prostor, který jim škola nabízí pro zpětnou vazbu, pravidelné evaluace i organizaci školních a mimoškolních aktivit. Uvedli také, že určitou bariérou pro větší zapojení je, že na „kulturu participace“ nejsou z dřívějšího školního prostředí tolik zvyklí.
Studenti navrhli několik možností pro zapojení do budoucna:
- Prezentace zkušeností – sdílení toho, co se na CARITAS naučili nebo zažili (například z praxí), ať už mezi sebou, s budoucími studenty, nebo i s veřejností.
- Diskusní setkání – vzdělávací diskuze s hosty, například v kavárně, nebo debaty zaměřené na chod školy, společné pro studenty a zaměstnance školy.
Studenti se rozhodli pokračovat ve sdílení nápadů a plánování aktivit i po skončení setkání. Těšíme se na to, jak tato iniciativa přispěje k posílení spolupráce a zapojení studentů do života školy.
- Podrobnosti
Praxe prváků jsou v plném proudu, a proto naše tutorky Miroslava Petřeková a Petra Chovancová vyrážejí na návštěvu do organizací, kde praxe probíhají. Dvě z jejich zastávek v minulém týdnu byly např. Domov pro seniory Černá Hora, příspěvková organizace nebo Dům seniorů František Náměšť na Hané, p. o. Během návštěvy mluvily tutorky jak se studentkami, tak s jejich mentorkou, a zajímaly se, do jakých činností jsou studentky zapojovány.
Konkrétně v těchto zařízeních mají studentky možnost během praxí nahlédnout do toho, jak vypadá sociální práce se seniory a mohou si vyzkoušet například tzv. aktivizační činnosti pro klienty. Věříme, že tyto praxe jsou obohacující jak pro studentky, tak i pro pracovníky a klienty, za kterými studentky přicházejí.
- Podrobnosti
Ve spolupráci s Odborem sociálních věcí Krajského úřadu Olomouckého kraje jsme na jaře 2024 začali natáčet podcastovou sérii podCARITASt OK, která přibližuje sociální práci a organizace působící v Olomouckém kraji. Hosty prvních tří epizod byli: Ivo Slavotínek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje, Lubica Omastová a Iveta Skopalová z organizace Zet-My, z. s., a pěstounka Zuzana Baričíková se sociální pracovnicí Petrou Pitrovou z organizace Náruč dětem, z. s.
V minulém týdnu jsme vydali nový díl, který vyšel u příležitosti Světového dne duševního zdraví (10. října). Hostem byla Lenka Rédová, zakladatelka organizace Duševní opora v komunitě, z. ú., která poskytuje pomoc a aktivity spojené s duševním zdravím v Prostějově. V podcastu se mimo jiné dozvíte, jak se starat o své duševní zdraví a dosáhnout well-beingu během studia.
Všechny epizody našeho podCARITAStu najdete na Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts a dalších podcastových platformách.
- Podrobnosti
Namísto dvoudenní exkurze, kdy se měli pouze dívat, se studenti prvního ročníku oboru Sociální a humanitární práce bez váhání pustili do celotýdenního monitoringu a pomoci v oblastech postižených povodněmi. Od pondělí 7. října vyrážejí každé ráno s Charitou Olomouc do Jeseníku, kde pomáhají v humanitárním skladu a při odklízení škod například ve Vidnavě nebo Mikulovicích, nebo pomáhají ve skladech Potravinové banky přímo v Olomouci. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni monitorují situaci v postižených domácnostech na Jesenicku, Krnovsku a Opavsku.
Jejich úkolem je hovořit s lidmi, kteří přišli o své domovy, a pomáhat s identifikací nejpotřebnějších, aby mohla být spravedlivě přerozdělena finanční pomoc z veřejných sbírek. Studenti tráví celý den v terénu, často bez přístupu k základnímu komfortu, ale svou práci zvládají skvěle. Žádná prvácká exkurze jim nemohla lépe ukázat, jak práce humanitárních a sociálních pracovníků může vypadat.
foto: vyučující a studenti Caritas, Charita Olomouc
- Podrobnosti
Třeťáci oboru Sociální a humanitární práce jsou už víc než měsíc na svých zahraničních praxích, které probíhají na několika kontinentech – v Evropě, Asii, Africe a Jižní Americe. Studenti letos sbírají zkušenosti v zemích jako Keňa, Nizozemsko, Peru, Mexiko, Gruzie, Severní Makedonie, Srbsko, a poprvé máme studentku i v Kataru.
Koncem září se na zahraniční praxe vydali také někteří studenti třetího ročníku oboru Sociální práce. Jejich praxe trvá dva měsíce a letos zamířili do Velké Británie, USA, Francie, Chorvatska a na Maltu.
Přejeme všem studentům mnoho úspěchů na praxi a těšíme se na jejich postřehy z práce v zahraničí.
Zajímá vás, kde konkrétně naši studenti působí?
V nadcházejících týdnech budeme postupně zveřejňovat fotky a krátké příběhy našich studentů přímo z terénu.
Zjistěte víc o zahraničních praxích našich studentů
- Podrobnosti
Charita Opava vyjádřila srdečné poděkování našim studentům a absolventům, kteří se jako dobrovolníci zapojili do pomoci po ničivých povodních. Studenti prvního ročníku oboru Sociální práce, Zuzana a František, pomáhali s vyklízením znehodnoceného vybavení vytopeného domu určeného k chráněnému bydlení i s úklidem bahnem silně zanesených prostor.
Oceňujeme aktivní přístup studentů, kteří svým nasazením ukazují hodnoty, které naše škola zastává. Děkujeme všem, kdo se do pomoci zapojili, za jejich ochotu a nasazení.
Zdroj: Domovník, měsíčník Charity Opava
- Podrobnosti
Minulý týden absolvovali studenti 2. ročníku oboru Sociální a humanitární práce zátěžový výcvik organizovaný Team Raven. Tento intenzivní výcvik připravuje studenty na náročné podmínky práce v humanitárních misích, zaměřuje se na rozvoj fyzické a psychické odolnosti a schopnost čelit krizovým situacím.
Během výcviku studenti získali dovednosti v poskytování první pomoci v terénu, práci v týmu a rozhodování pod tlakem. Měli příležitost otestovat své limity a naučit se zvládat stresové situace efektivně a s rozvahou. Tento kurz je klíčovou součástí přípravy na budoucí profesní výzvy, kterým budou čelit v rámci humanitární práce.
- Podrobnosti
Deset individuálních a jedno kolektivní ocenění udělil tento týden rektor Martin Procházka dobrovolnicím a dobrovolníkům z Univerzity Palackého. Mezi oceněnými byla také naše studentka - Kristýna Matoušková, která studuje Sociální práci v souběžném bakalářském studiu na CMTF UP.
Kristýna byla oceněna v oblasti Sociální služby. Pod hlavičkou Člověka v tísni už víc jak 2 roky pracuje s dětmi a připravuje pro ně volnočasové výtvarné aktivity. Kromě toho vede kurzy malování i pro lidi seniorského věku v domově seniorů v Prostějově.
Gratulujeme.
Ceny rektora pro dobrovolníky z řad studentů, zaměstnanců a absolventů se na UP udělovaly již poosmé. V Dobrovolnickém centru UP se pro letošní ročník sešlo celkem 41 nominací. Více informací k předávaným oceněním najdete na webu Žurnálu UP.
- Podrobnosti
V uplynulém týdnu se naši studenti a vyučující aktivně zapojili do pomoci lidem postiženým povodněmi. Ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem ADRA Ostrava, Dobrovolnickým centrem Univerzity Palackého a Českým červeným křížem se studenti podíleli na mapování potřeb obyvatel v zasažených oblastech. Mnozí také přispěli k organizaci sbírek materiální pomoci nebo pomáhali s úklidem v postižených oblastech.
Na základě dosavadní spolupráce s našimi studenty poptává organizace ADRA Ostrava další dobrovolníky z řad studentů a absolventů pro následující dny (21.–24. září). Dobrovolníci budou zapojeni především do monitoringu škod, mapování potřeb obyvatel v zasažených domácnostech i do psychosociální podpory. Zájemci o zapojení mohou kontaktovat Jana Říkovského na e-mailu:
Děkujeme všem, kteří se zapojují a pomáhají těm, kteří to nyní potřebují nejvíc.
Více o zapojení našich studentů napsali také na Aktuálně.cz.
- Podrobnosti
Všichni v těchto dnech sledujeme zprávy o povodňové situaci, často s pocitem bezmoci a soucitu s těmi, kteří ztratili své domovy, majetek nebo dokonce své blízké. Myslíme také na vás, kterých se tato situace přímo dotýká.
Jako škola zaměřená na sociální a humanitární práci věříme, že právě v takových chvílích můžeme ukázat, jak důležité je pomáhat druhým. Proto bychom vás, naše studenty, rádi vyzvali, abyste se připojili k dobrovolnickým aktivitám v zasažených oblastech. Vaše znalosti, empatie a odhodlání mohou přinést tolik potřebnou podporu těm, kteří ji v tuto chvíli potřebují nejvíc.
Vedení školy se rozhodlo vás co nejvíce podpořit při zapojení do záchranných a humanitárních prací: jednak možností zprostředkování dobrovolnické činnosti, ale také z hlediska organizace výuky.
V Teams najdete dvě konkrétní možnosti, jak se můžete zapojit do pomoci, které se týkají období od úterý 17. 9. do konce tohoto týdne.
Jedná se o monitoring zasažených domácností a psychosociální pomoc (s organizací ADRA) a sociální šetření a manuální výpomoc v zasažených domácnostech (s organizací Český červený kříž a Dobrovolnickým centrem UPOL). Obě organizace nás přímo oslovily a počítají s odborností studentů Caritas. Bližší informace k poptávce najdete v týmů své studijní skupiny v Teams. Je samozřejmě možné se zapojit do pomoci jako dobrovolník i jinak.
Abychom vám i našim vyučujícím umožnili v příštích dnech účastnit se pomocných a záchranných aktivit, rozhodli jsme se ve dnech 17.–20. 9. výuku přesunout do formy asynchronního onlinu. Bližší informace k organizaci opět najdete v Teams. Dnešní (16. 9.) výuka probíhá prezenční formou. O režimu výuky v týdnu od 23. 9. 2024 Vás budeme informovat.
Věříme, že tato forma výuky pomůže i vám, kteří jste přímo zasaženi. Pokud by vám škola v čemkoliv pomoct, neváhejte se na nás obrátit.
Přejeme všem především to, ať jste co nejméně zasaženi současnou situací a hodně sil při jejím zvládání. Děkujeme předem za vaši ochotu se zapojit!
vedení školy
Další poptávka po dobrovolnících:
- Podrobnosti
V pátek 13. září jsme zahájili mší svatou nový studijní rok také se studenty kombinované (dálkové) formy studia. Následovalo společné setkání v aule školy, kde ke studentům promluvili zástupci vedení školy i Cyrilometodějské teologické fakulty. Poté už čekaly studenty organizační hodiny se skupinovými konzultanty a výuka podle rozvrhu.
Sobotní výuka proběhne online
Vzhledem k aktuálním hydrometeorologickým výstrahám rozhodlo vedení školy, že sobotní výuka proběhne online. Rychlý rozjezd tedy čeká studenty 1. ročníku, kteří během dnešního dne získali potřebné přístupy do online systémů tak, aby se už zítra mohli připojit k online výuce.
Přejeme našim dálkařům, zejména studentům 1. ročníku, ať se jim podaří dobře zvládnout začátek nového studijního roku i přes tyto neplánované komplikace, které jej provázejí.
Fotogalerie ze zahájení školního roku se studenty kombinované (dálkové) formy studia