- Podrobnosti
V druhém zářijovém týdnu proběhla tradiční akce Vítání prváků, na kterou vždy zveme nejen studenty a zaměstnance, ale také absolventy a přátele školy. Letos bylo nádvoří celé zaplněné. Večer jsme zahájili krátkým uvítáním a koncertem kapely BeneBend. Potom už následoval program, který pro prváky připravili jejich starší spolužáci.
- Podrobnosti
V pátek 13. září jsme zahájili mší svatou nový studijní rok také se studenty kombinované (dálkové) formy studia. Následovalo společné setkání v aule školy, kde ke studentům promluvili zástupci vedení školy i Cyrilometodějské teologické fakulty. Poté už čekaly studenty organizační hodiny se skupinovými konzultanty a výuka podle rozvrhu.
Vzhledem k hydrometeorologickým výstrahám rozhodlo vedení školy, že sobotní výuka proběhne online. Rychlý rozjezd tedy čekal zejména studenty 1. ročníku, kteří během pátečního dne získali potřebné přístupy do online systémů tak, aby se už v sobotu mohli připojit k online výuce.
- Podrobnosti
V prvním týdnu (3.–5. 9. 2024) čekal na studenty Sociální a humanitární práce studijní výjezd do Sluňákova v Horce nad Moravou.
Během třídenního programu měli možnost se vzájemně seznámit a poznat své vyučující, kteří jim představili výukové moduly a práci v projektových týmech. Studenti měli také příležitost besedovat se zakladatelkou oboru, Květou Princovou, a získat cenné rady od čerstvých absolventů, kteří se s nimi podělili o své zkušenosti se studiem na Caritas.
- Podrobnosti
První dny ve škole (3.-5. 9. 2024) čekal studenty Sociální práce třídenní program, během kterého se mohli seznámit mezi sebou navzájem a zároveň získat lepší představu o tom, co během studia na Caritas čeká.
Během programu měli možnost setkat se s ředitelem školy, navštívit NZDM Etapa, vyzkoušet některé aktivity sociálně terapeutických dílen Charita Moravská Třebová nebo vyrazit na procházku po Olomouci a poznat trochu víc nejen město a jeho krásy, ale také důležité spoty jako CMTF, Konvikt nebo zbrojnici, ve které je univerzitní knihovna. Starší spolužáci jim předali užitečné rady, jak zvládnout práci s informačními systémy, které budou v průběhu studia používat. Setkání s absolventy bylo příležitostí zeptat se, jak absolventi na studium vzpomínají a jaké našli uplatnění po absolvování.
- Podrobnosti
Včera jsme slavnostně zahájili nový studijní rok se studenty denního studia obou programů. Den začal tradičně mší svatou, do které se zapojili jak nově nastupující studenti, tak naši absolventi. Po mši svaté jsme společně se zástupci Cyrilometodějské teologické fakulty UP přivítali studenty v aule školy.
Po společném přivítání následovaly úvodní hodiny se skupinovými konzultanty, během nichž se studenti seznámili s organizací nového studijního roku. Jsme rádi, že se škola opět naplnila studenty, a těšíme se na následující školní rok.
- Podrobnosti
Ve čtvrtek 27. června 2024 proběhla děkovná mše svatá v kostele Panny Marie Sněžné a slavnostní předání diplomů našim absolventům v Arcibiskupském paláci. Absolventům souběžného bakalářského studia předal diplomy doc. Vít Hušek, Th.D., děkan CMTF UP.
Všem našim absolventům gratulujeme a přejeme jim hodně zdaru v jejich dalším profesním i osobním životě.
Foto: Tobiáš Kučera
- Podrobnosti
Ve spolupráci s CMTF UP v Olomouci proběhla v polovině května studijní návštěva na Katholische Stiftungshochschule (KSH) v Mnichově.
Na studijní návštěvu odjelo 15 studentů druhého ročníku programu Sociální a humanitární práce a Sociální práce, doprovázených dvěma vyučujícími. Části této studijní cesty se zúčastnil také ředitel naší školy, zástupkyně ředitele pro organizaci studia a vedoucí oddělení komunikace.
Návštěva zahrnovala bohatý studijní i kulturní program. V rámci studijního programu připravila prof. Sabine Pankofer pro studenty přednášku "An Introduction into the German Welfare System," která jim poskytla vhled do německého sociálního systému. Studenti navštívili zařízení pro lidi bez domova St. Benno, kde se seznámili s jeho provozem a službami, a zúčastnili se KSH Career Day, během kterého získali přehled o regionálních organizacích působících v sociální sféře.
Měli také možnost diskutovat se studenty KSH Mnichov podobnosti a rozdíly mezi Českou republikou a Německem, a to jak ve výuce budoucích sociálních pracovníků, tak i co se týče např. společenské prestiže této profese. Zároveň se mohli setkat také s těmi studenty, kteří byli v prosinci 2023 na studijní návštěvě v Olomouci, nebo pracovat na společném úkolu se studenty z Leeds Beckett University, kteří se účastnili studijní návštěvy v Mnichově ve stejném termínu. Vyučující měli zase možnost setkat se a diskutovat aktuální výzvy i možnosti spolupráce s proděkanem Andreasem Schwarzem a dalšími vyučujícími z KSH Mnichov.
Kulturní program zahrnoval prohlídku historického centra Mnichova a návštěvu Sudetoněmeckého muzea, což studentům poskytlo širší pohled na kulturní a historické souvislosti regionu.
Celá studijní návštěva se mohla v tomto rozsahu uskutečnit především díky úzké spolupráci s Andreou Gavrillinou, vedoucí International Office KSH Mnichov, a díky finanční podpoře Česko-bavorské vysokoškolské agentury.
- Podrobnosti
Koncem dubna (22.–25. dubna 2024) se také studenti 1. a 2. ročníku programu Sociální práce prezenční formy studia vypravili na studijní soustředění, které se tradičně konalo v areálu Revika u Vizovic. Tématem letošního soustředění byla - stejně jako u dálkařů - „Autenticita a sebereflexe: od povrchnosti k hloubce".
Studijní soustředění nabídlo bohatý program tematicky zaměřených přednášek a workshopů, které vedli jak naši vyučující, tak hosté z praxe. První večer byl zahájen přednáškou „Jak jsme urazili jídlo", ve kterém rodinný psycholog P. Hroch zdůraznil význam jídla nejen jako potraviny, ale i jako klíčového prvku v kvalitě života a rodinných vztazích. V následujících dnech probíhaly přednášky a workshopy zaměřené na motivaci, sociální práci a bydlení, reflexi vlastních procesů a komunikaci v pomáhajícím rozhovoru. Sociální pracovnice z Gréckokatolíckej charity Prešov představily studentům svou práci v resocializačním zařízení pro závislé ženy a práci s oběťmi obchodování s lidmi. Náš absolvent Martin Vajďák přiblížil studentům projekt NePornu, který se zaměřuje na podporu lidí závislých na pornografickém materiálu.
Kromě přednášek a workshopů zahrnoval program také zážitkové aktivity. Studenti si vyzkoušeli workshop první pomoci „Autenticky v terénu" a celodenní program připravený Teamem Raven. Ten zahrnoval různá stanoviště a praktické simulace, jako deeskalaci násilí, aktivní střelec, řešení emocí po krizových situacích a komunikaci s klientem s podezřením na vysoce nakažlivou nemoc.
Neformální večerní program poskytl možnost relaxace a zábavy po náročných aktivitách během dne.
- Podrobnosti
V pátek 12. dubna se na naší škole uskutečnil Kariérní den, který přinesl studentům vhled do profesních drah našich absolventů. Na letošní akci jsme přivítali 12 absolventů, kteří působí v široké škále profesních oblastí, od sociální a humanitární práce až po další odvětví. Každý z hostů měl svůj jedinečný příběh, který nabízel osobitý pohled na svět sociální a humanitární práce.
Pozvání na Kariérní den přijali:
- Jan Buka: Zástupce ředitele Charity Olomouc, kde začínal jako sociální pracovník na Středisku Samaritán pro lidi bez domova.
- Lenka Clerici Kosejková: Působí v nadačním fondu VIA CLARITA. Dříve působila na mnoha zahraničních misích v konfliktních a válečných oblastech světa (v Turecku, na Filipínách, v Jižním Súdánu, na Ukrajině, v Sýrii a v Iráku).
- Martin Daňhel: Sociální pracovník ve Středisku sociální prevence Olomouc v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Je doktorandem na Fakultě sociálních studií MU.
- Čestmír Horký: Zakladatel dárcovské platformy Znesnáze21 a ředitel Nadačního fondu pomoci Karla Janečka.
- Michaela Hrubanová: Koordinátorka služeb v neziskové organizaci Jak Dál?. Absolvovala studium Evropských hospodářských studií a Managementu neziskových organizací a působila na pozici ředitelky v iPoradně.
- Anna Juráčková: Vedoucí terénního týmu pro děti a mladistvé ve FOKUS Vysočina. Je koordinátorkou supervizního výcviku a metodičkou komunitní práce.
- Andrea Radomská: Zakladatelka Mobilního hospice Ondrášek a Strom života.
- Petr Šeda: Zakladatel sociálního podniku Naše Café - Silně návyková kavárna, který zaměstnává osoby po léčbě závislostí a umožňuje jim smysluplný restart do života v profesionálním prostředí.
- Irena Urbani: Terénní sociální pracovnice oddělení sociálně-právní ochrany dětí OÚ ORP. Působila na humanitární misi na Haiti po zemětřesení v roce 2010.
- Tereza Vránová: Zakladatelka neziskové organizace Jak Dál?, která doprovází své klienty během rozpadu rodiny.
- Kristina Wilamová: Postdoktorandka a výzkumná pracovnice na Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity. Je metodičkou v oblasti sociálního bydlení.
- Barbora Žůrková: Koordinátorka integrace uprchlíků z Ukrajiny v Olomouckém kraji.
Během setkání nezazněly pouze praktické rady, ale také podnětné myšlenky, které odrážely rozmanité zkušenosti našich hostů. Andrea Radomská během diskuze sdílela svůj postřeh: „Kdekoliv řeknete, že jste absolvent Caritas, tak zaměstnavatelé řeknou: bereme." Čestmír Horký připomněl význam identifikace s profesí a základní roli silných zkušeností: „To, co by Vám ta škola měla dát, je vytvoření identity s profesí... tohle by měla být alfa a omega studia. Identitu vytváří silné okamžiky, pro mě to byl psychosociální vycvik a praxe."
Diskuze s hosty potvrdila, že studium sociální práce poskytuje pevný základ i pro další specializaci v různých oborech, ať už je to právo, psychologie nebo management. Zpětná vazba od studentů pak byla jednoznačná: setkání s absolventy bylo nejen inspirativní, ale také utvrzující v tom, že jsou na správné kariérní cestě.
- Podrobnosti
Ve středu 10. dubna jsme na Caritas přivítali 35 studentů a studentek druhého ročníku SOŠ sociální u Matky Boží z Jihlavy.
Po krátkém úvodním představení naší školy v aule jsme je vybavili informacemi a plánkem a nechali je vyrazit do města na naši hru #karel2026. V osmi skupinách, včetně jedné složené z vyučujících, prozkoumávali město a nechali se vtáhnout do příběhu Karla. Někteří se dokonce zapojili do dobrovolného úkolu a ztvárnili na fotografii život Karla v roce 2026. I přes drobné mrholení a bloudění některých skupin se hra vydařila a všichni se úspěšně vrátili zpět.
Po návratu do auly je čekala živá knihovna - setkání s šesti studenty a třemi absolventy naší školy, včetně Vojtěcha Bartoška, který je absolventem jak naší školy, tak SOŠ Jihlava. Společně se bavili o sociální a humanitární práci a sdíleli zkušenosti z praxe. Jihlavští studenti tak měli příležitost klást našim studentům a absolventům otázky, které je zajímaly. Děkujeme všem za aktivní účast a těšíme se na budoucí spolupráci.
- Podrobnosti
Před Velikonocemi, v pondělí 25. března 2024, se ze šestice našich studentů staly "živé knihy", do kterých se mohli začíst studenti z Gymnázium Olomouc - Hejčín. Mohli se tak dozvědět něco o právech žen v Afghánistánu, o sociální práci s lidmi bez domova nebo s lidmi s mentálním handicapem, o školské sociální práci v Jihoafrické republice, o životě dětí v Bolívii, o práci s migranty na Maltě nebo také proč si naši studenti vybrali ke studiu právě obor sociální/humanitární práce.
Moc děkujeme za aktivní zapojení, chuť se ptát a našim studentům za upřímné sdílení jejich zkušeností.
- Podrobnosti
Ve středu 28. února proběhla v kavárně Caritaska beseda se dvěma studentkami Caritas, které se rozhodly podělit se o osobní zkušenost s válkou na Ukrajině. Sofiia a Nataliia v plné kavárně otevřeně popisovaly, jak prožívaly se svými rodinami ráno 24. února 2022 i dny následující. Jak vypadala situace v Charkivě, odkud pochází Sofiia, a jak v Brodech (nedaleko Lviva), odkud je Nataliia. To, jak situace v jejich městech vypadá dnes, s čím se v ČR potýkají i to, proč se rozhodly studovat sociální práci.
Velmi si vážíme jejich otevřenosti a odvahy sdílet nelehké osobní příběhy.