
- Podrobnosti
Na začátku dubna se studenti prvního a druhého ročníku oboru Sociální práce zúčastnili studijního soustředění ve Vizovicích. Téma letošního týdne, „Jedinečnost a nezastupitelnost sociální práce“, provázelo celý program, který zahájila beseda s Mgr. Marií Konvalinkovou o práci s uživateli drog, vězni a seniory.
Během týdne se studenti zapojili do diskusí s odborníky z Malty, nebo si vyzkoušeli metodu Problem Based Learningu (PBL). Nechyběl ani čas na společné aktivity, jako byl společný táborák a tradiční závěrečná akce "Prváci baví druháky, druháci baví prváky".
Týden ve Vizovicích přinesl nejen nové poznatky, ale také příležitost k propojení ročníků a sdílení zkušeností, které jsou pro sociální práci klíčové.

- Podrobnosti
Naši studenti spustili na dárcovské platformě Znesnáze 21 sbírku, jejímž cílem je podpořit organizaci ZetMy Olomouc, která poskytuje pomoc dětem a dospělým se zdravotním postižením a jejich rodinám.
Cílem kampaně Staň se světlonošem je podpořit služby homesharing a odlehčovací služby, které usnadňují každodenní život pečujícím a poskytují bezpečný prostor pro děti. Důležitou součástí této studentské kampaně je také osvěta o životě lidí se zdravotním postižením a jejich rodinách, a o tom, jak jim tyto služby mohou pomoci v běžném životě.
Jak můžete pomoci?
Zapojením do sbírky přispějete k zajištění podpory pro pečující osoby a kvalitní péči pro děti. Získané prostředky budou použity na uzpůsobení prostor, ve kterých služba probíhá, pořízení potřebných pomůcek a provoz aut, které jsou nezbytné pro zajištění této služby. Sbírka je otevřena do konce června 2025.
Jsme rádi, že ve spolupráci s naším absolventem Čestmírem Horkým získávají naši studenti v předmětu Projektové řízení reálné zkušenosti s tím, co vše obnáší spuštění tematické kampaně, její propagace i fundraising.
Celý projekt studentů Sociální práce můžete sledovat na sociálních sítích @stan_se_svetlonosem a jejich úsilí můžete podpořit sdílením kampaně.

- Podrobnosti
V pondělí 21. dubna 2025 zemřel papež František.
„Posílám Vám vřelý pozdrav s velkou oddaností. Přeji vám, aby se vám dařilo ve všem, co děláte, abyste měli radost ze své práce, abyste šli stále vpřed, překonávali protivenství a dokázali vidět život krásnýma očima, protože život je opravdu krásný – jen je třeba se na něj dívat pohledem krásy.
Modlím se za Vás. A Vás prosím, modlete se za mne. Dávám Vám své požehnání. Bůh s Vámi. Ciao!“
papež František
Tento pozdrav a modlitba, které papež František pravidelně adresoval (nejen) věřícím, nás v těchto dnech provázejí.
Děkujeme a modlíme se.

- Podrobnosti
Při pomoci druhým často můžeme být v pokušení vzít jejich kříž beze zbytku na sebe. Šimon i Veronika pomohli Kristu v nesení kříže tím, co měli, ne tím, co by ideálně mít chtěli. Nehrajme si na Spasitele, toho už máme. Buďme Veronikou. Buďme Šimonem.
Přejeme vám požehnané prožití velikonočních svátků.
Na fotografii je absolventka naší školy s klientem Charity Olomouc.
foto: Vojtěch Cimpl

- Podrobnosti
Zvažujete přihlášku na naši školu? V sekci Přijímací řízení najdete kritéria přijímacího řízení pro školní rok 2025/2026 pro program Sociální práce i Sociální a humanitární práce.

- Podrobnosti
Díky finanční podpoře několika donátorů jsme už v únoru mohli pořídit novou šikmou plošinu, která výrazně usnadňuje pohyb na vedlejší budově (Křížkovského 6) studentům s omezenou pohyblivostí i dalším návštěvníkům školy.
Naše poděkování patří těmto institucím:
Arcibiskupství olomoucké - zřizovatel školy | ![]() |
Nadace ČEZ | ![]() |
Nadace Konto Bariéry | ![]() |
Olomoucký kraj | ![]() |
Děkujeme také všem, kteří se zapojili do výzvy Pomáhej pohybem prostřednictvím aplikace EPP a přispěli svým pohybem k získání finanční podpory od Nadace ČEZ.
Nová plošina je důležitým krokem k zajištění bezbariérového přístupu a zlepšení podmínek pro všechny, kteří naši školu navštěvují. Vážíme si pomoci všech, kteří se na tomto projektu podíleli a pomohli nám tak učinit naši školu dostupnější pro každého.
Děkujeme za vaši podporu!

- Podrobnosti
Vedení školy se ve dnech 19.–21. března 2025 zúčastnilo pracovní návštěvy na Univerzitě v Maastrichtu, která je známá svým inovativním přístupem k výuce metodou PBL (Problem-Based Learning). Cílem návštěvy bylo získat inspiraci pro další rozvoj výuky na naší škole a zjistit, jak tuto metodu efektivně implementovat v rámci nové akreditace našich programů.
Metoda PBL (výuka založená na řešení problémů) je moderní způsob vzdělávání, který klade důraz na aktivní zapojení studentů. Studenti pracují v malých skupinách, řeší konkrétní problémy a učí se samostatně vyhledávat informace. Tento přístup podporuje kritické myšlení, spolupráci a schopnost aplikovat znalosti v praxi.
Během návštěvy měli zástupci naší školy příležitost:
-
Zúčastnit se tutoriálů: Pozorovali semináře k PBL zaměřené přímo na studenty.
-
Diskutovat s odborníky: Setkali se se Sjoerd Claessens, proděkanem na Právnické fakultě, praktické otázky konzultovali s Nicole Kornet a Carolina Cicati a probírali potenciální rizika této metody s Cathérine de Rijdt.
-
Sdílet zkušenosti: Získali cenné informace o možnostech a výzvách spojených s implementací metody PBL v našich podmínkách.
Naše škola už má zkušenosti s podobnými modely z univerzit v Yorku (UK) a Aalborgu (DK). Návštěva Maastrichtu nám umožnila porovnat různé přístupy k metodě PBL a získat nové podněty pro její zavedení na celoškolní úrovni. Díky této návštěvě máme jasnější představu o tom, jak ji efektivně začlenit v našich programech.

- Podrobnosti
Cena Gratias je každoročně udělovaná Ministerstvem práce a sociálních věcí u příležitosti Světového dne sociální práce. Tato cena vyzdvihuje sociální pracovníky, kteří svou prací významně pomáhají druhým a přispívají k lepší společnosti. Letos ji z rukou ministra práce a sociálních věcí převzalo 6 vítězů z celkových 254 nominovaných.
Těší nás, že mezi oceněnými sociálními pracovníky roku 2025 je i náš absolvent, Bc. Jan Pospíšilík, DiS., který získal cenu Gratias v kategorii Veřejná správa.
Jan Pospíšilík působí v oblasti sociální práce od roku 2013, přičemž většinu své profesní kariéry strávil v terénních a nízkoprahových službách. V současnosti pracuje na Odboru sociálních věcí Magistrátu města Olomouce kde se zaměřuje na podporu lidí při zabydlování do sociálních bytů. Kromě toho se Jan aktivně podílí na dobrovolnickém poradenství v Charitě Olomouc.
Janovi gratulujeme k ocenění a děkujeme za jeho inspirativní přístup k sociální práci.

- Podrobnosti
Dnes si připomínáme Světový den sociální práce 2025, který nese téma Posilování mezigenerační solidarity pro trvalé blaho člověka. Při této příležitosti jsme se zeptali našich studentů, co je inspiruje na mladší a starší generaci a jak by se podle nich mezigenerační solidarita měla projevovat.
„Děti mě inspirují svou upřímností a radostným pohledem na svět. Nic není překážkou, rády se učí novým věcem a ukazují nám, že svět se nezbortí, když se něco nepovede,“ říká Tereza Röslerová. Starší generace zase přináší cenné životní zkušenosti. „Senioři mě inspirují svou schopností spokojit se s málem a vážit si toho, co my bereme jako samozřejmost,“ dodává Tereza Veselková. „Mě starší generace inspiruje svým nadhledem, vytrvalostí a klidem při řešení problémů,“ doplňuje Jan Bezděk.
Iveta Pustelníková pak zdůrazňuje, jak důležité je naslouchání mezi generacemi. „Solidární společnost je ta, která si naslouchá. Mnohé generace dnes žijí oddělené a často si nevěnují dostatek pozornosti. Stačí ale být zvídavý a nastavit ucho, máme se od sebe navzájem co učit,“ říká.
Co se týče mezigenerační solidarity, studenti se shodují, že by se měla projevovat vzájemným respektem, nasloucháním a ochotou se učit jeden od druhého. „Chápat, že každý jsme vyrostli v jiné době, přijde nám něco jiného normální a tak se navzájem neodsuzovat, a spíš se navzájem posouvat,“ dodává Lucie Jirešová.
Letošní Světový den sociální práce nám tedy připomíná, jak klíčová je spolupráce mezi generacemi pro vytvoření lepší společnosti, která se opírá o vzájemnou podporu a porozumění. Je to vzájemná inspirace, která nám pomáhá růst, ať už v profesi, nebo v životě.
Přejeme všem sociálním pracovníkům, ať každý den nacházejí sílu a inspiraci v práci, kterou vykonávají. Ať jejich úsilí přispívá ke zlepšení života těch, kterým pomáhají.
Světový den sociální práce byl poprvé vyhlášen v roce 1983 Mezinárodní federací sociálních pracovníků (IFSW). Každoročně si ho připomínáme třetí úterý v březnu a jeho smyslem je upozornit širokou veřejnost na celospolečenský význam sociální práce, na její nezastupitelnou roli jako profese, která v moderní společnosti získává čím dál tím důležitější postavení, ale také bránit sociální spravedlnost a lidská práva.

- Podrobnosti
Výstava MŮJ SVĚT přináší jedinečné momenty ze světa Charity – portréty, příběhy a pohledy klientů na svět kolem nich.
Výstavu si můžete prohlédnout ve vstupní hale naší školy v průběhu března.
Soutěž je každoročně otevřena zaměstnancům, dobrovolníkům a uživatelům služeb Charit ČR, kteří mohou přihlásit své snímky do těchto kategorií:
- Portrét – zachycení emocí a tváří
- Můj charitní svět – každodenní práce Charity v obrazech
- Jak to vidí klienti – svět očima těch, kterým Charita pomáhá
Za konceptem výstavy stojí už šestnáctým rokem ředitel Charity Opava Jan Hanuš a fotograf Jindřich Štreit, pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě.

- Podrobnosti
Válka na Ukrajině trvá už tři roky a lidé stále hledají různé způsoby, jak pomoci. Jednou z forem podpory je výroba zákopových svíček, které slouží vojákům i civilistům v oblastech bez elektřiny jako zdroj světla, tepla a k ohřívání jídla.
Naše studentky iniciovaly výrobu těchto svíček přímo u nás ve škole a ve spolupráci se Skautským institutem v Olomouci a Arcidiecézním centrem pro mládež Olomouc zorganizovaly tři veřejné dílny Světlo a teplo pro Ukrajinu, během kterých se podařilo vyrobit přes 500 svíček.
Téma výroby svíček a pomoci Ukrajině se tak díky nim dostalo i do vysílání Českého rozhlasu Olomouc, který natočil reportáž přímo z jedné z dílen.
Jsme hrdí na naše studentky i studenty, kteří se i nadále aktivně angažují v pomoci Ukrajině.

- Podrobnosti
Šikmá plošina, která usnadňovala pohyb studentům s omezenou pohyblivostí, a nejen jim, v budově Křížkovského, dosloužila. Díky podpoře Nadace ČEZ nyní můžeme získat finanční příspěvek na novou – a vy nám s tím můžete pomoci!
Jak se můžete zapojit?
- Stáhněte si aplikaci EPP – Pomáhej pohybem! (Google Play | AppStore)
- Sbírejte body pohybem – běháním, chůzí, jízdou na kole nebo jinými aktivitami
- Darujte body našemu projektu Pořízení šikmé plošiny přímo v aplikaci
Cílem je nasbírat 210 000 bodů, abychom získali 100 000 Kč na financování nové plošiny.
Chcete se zapojit do společné výzvy? Přidejte se k našemu týmu "CARITASKA POMÁHÁ POHYBEM" s kódem 1jv696.
Děkujeme všem, kdo se rozhodnete podpořit tuto iniciativu! Každý pohyb se počítá.