Andrea, absolventka Sociální a humanitární práce

Ráda bych se s vámi podělila o svou praxi, na kterou jsem vyjela v rámci navazujícího magisterského studia na Katedře rozvojových a environmentálních studií na Přírodovědecké fakultě UP. Strávila jsem tři měsíce v Kajunjumere, což je vesnice v Tanzanii, v malém prostém domku, spolu s dalšími studenty naší fakulty a se třemi tanzanskými překladateli, kteří nám pomáhali se dorozumět s místními obyvateli, kteří mluví svahilsky a anglicky mluvit vůbec neumějí.

P 20230803 152915

Společně byl náš tým zapojen do projektu Maminko, povídej. Tento projekt se zaměřuje na rodiče chudých dětí, které motivuje a učí vytvářet svým dětem prostředí pro zdravý vývoj. Maminky, které se do projektu registrovaly, se s námi pravidelně každý týden scházely a my jsme jim představovali metody, jak si s dětmi číst a hrát. Každá matka dostala speciální obrázkové knížky. Doma si společně s dítětem s knihami hrají, tráví spolu smysluplný čas a navazují pevné a zdravé pouto. Nejdůležitější schopností, kterou si rodiče ze schůzek odnášejí, je správně reagovat na podněty, které dítě v knížce zaujmou. Příkladem je volba otázek k povzbuzení zvídavosti dítěte. Správnou komunikací s dítětem se totiž vytváří prostor pro jeho správný emoční i kognitivní rozvoj. Cílem je, aby se dítě dobře rozvíjelo, a aby se prohluboval vzájemný vztah dítěte a rodičů. Na každé schůzce jsme rodičům zároveň poskytovali balíček obohacené kaše pro děti.

IMG 20231023 WA0005

Celkově pro mě byl pobyt v Tanzanii velice obohacující a velice jsem si ho užila. Měla jsem příležitost být součástí báječného týmu a rovněž taky trávit čas s místními lidmi. Poznala jsem kulturu tanzanských obyvatel a prožívala jejich starosti i radosti. Odnáším si spoustu zážitků. Dokonce jsem se naučila řídit motorku!