Zapojte se jako dobrovolníci - CARITAS - Vyšší odborná škola sociální Olomouc

Zapojte se jako dobrovolníci

Děkujeme všem našim studentům, kteří se v době nouzového stavu zapojili i znovu zapojují do pomoci organizacím, a to nejen v rámci pracovní povinnosti, ale i dalšími formami, zejména dobrovolnictvím.

Jejich práce si ceníme stejně jako organizace, kterým naši studenti nabídli pomocnou ruku:

"Chtěla bych z celého srdce poděkovat studentce vaší školy, Dianě Moskalenkové studující ve 3. ročníku oboru CHASOP. Tato studentka se v této nelehké situaci, pro nás všechny nabídla s pomocí našemu oddělení (neurologie JIP FN Olomouc). Našila pro sestry a vůbec veškerý personál našeho oddělení velké množství látkových roušek. A stále pokračuje a zásobuje nás. Pro naše oddělení to je a byla opravdu velká pomoc, obzvlášť ve chvílích kdy jsme měli katastrofální nedostatek ochranných pomůcek. Děkujeme mnohokrát a přeji hodně sil a pozitivní nálady v těchto nelehkých časech."

Kateřina Plachetková, staniční sestra neurologie JIP (Komplexní cerebrovaskulární centrum), Fakultní nemocnice Olomouc (2. 4. 2020)

-----

"Touto formou chci předat zpětnou vazbu na vaši studentku Nikolu Novotnou. Slečna Novotná k nám na NDC nastoupila v rámci pracovní povinnosti. Po jejím skončení se rozhodla s námi nadále spolupracovat jako dobrovolnice, což nás velmi potěšilo. V průběhu naší spolupráce se slečna Novotná zapojovala do chodu Nízkoprahového denního centra, kontaktovala klienty a pomáhala s výdejem materiální pomoci, zároveň pomáhala s nízkoprahovým terénem. Kladně hodnotíme zvlášť její pozitivní přístup, nasazení, empatii a komunikaci s klienty.

Bc. Alexandr Vrabček, DiS., koordinátor Nizkoprahového denního centra, středisko Samaritán pro lidi bez domova, Charita Olomouc (26. 5. 2020)

-----

"Jménem všech pracovníků v přímé péči z oddělení Elán 1, včetně mě Vám posílám následující pochvalu určenou Kateřině Rudykové, která je studentkou VOŠ Caritas. Kateřina Rudyková k nám na oddělení nastoupila z vlastní iniciativy v době koronavirové z počátku jako dobrovolnice (neplacená) později jako brigádnice již za mzdu. Kateřinu chválím za její milý přístup, samostatnost, flexibilitu, empatii, lidský přístup a ochotu být vždy nápomocna. Loučili jsme se s ní se slzami v očích. Více takových studentů je potřeba."

Mgr. Jarmila Jurdová, vedoucí služby Domov pro seniory - Elán, Tovačov (3. 7. 2020)

-----

"Dovolte mi prosím touto cestou poděkovat za možnost využít pro dobrovolnickou práci Vašeho studenta pana Pavla Košůtka v našem domově. Pan Košůtek je velmi iniciatvivní a pracovitý. Hodně nám pomáhá v nelehké personální situaci vzhledem výskytu Covidu v zařízení."

Mgr. Karel Matocha, vedoucí DZR Pržno, DOZP Valašské Meziříčí, DOZP Zašová (20. 11. 2020)

-----

Aktuální poptávka po dobrovolnících

Stále zde najdete aktuální poptávku organizací po zapojení dobrovolníků v široké škále činností. Pokud máte možnost nabídnout pomocnou ruku některé z organizací, kontaktujte ji přímo na kontaktech uvedených u každé poptávky.

Další nabídku dobrovolnických příležitostí najdete také na webu Dobrovolnického centra UP. Zaregistrovat se můžete i do jejich databáze dobrovolníků.

Jste-li zástupcem organizace, která potřebuje dobrovolníky, vyplňte svůj požadavek v našem online formuláři. Formulář v současné době kontrolujeme každý pátek kolem 14.00 hod.

aktualizováno: 23. 6. 2021 v 14.00 hod.

 

AMELIE, Z. S. (OLOMOUC)

Hledáte nové zkušenosti? Chcete smysluplně trávit volný čas?

Dobrovolníci Amelie docházejí na onkologická oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, aby podpořili dospělé pacienty na lůžkách nebo v čekárnách ambulancí a také pomáhají v Centru Amelie. Zájemce o dobrovolnictví musí projít úvodním školením v oblasti onkopsychologie a dalším vzděláváním. Dobrovolník má pravidelnou supervizi, metodické vedení a zázemí profesionální neziskové organizace s dlouholetými zkušenostmi.

Zájemci o dobrovolnictví se mohou přihlásit na e-mail: dobrovolnici.olomoucko@amelie-zs.cz nebo telefonním čísle 734 409 757.

-----

AMNESTY INTERNATIONAL

Hledáš dobrovolnictví, které má reálný dopad a obrovský smysl nejen pro českou společnost? Štve tě, že si lidé neváží svobod a často jsou xenofobní a neempatičtí?

Pojď s tím něco udělat - staň se dobrovolným LEKTOREM/LEKTORKOU a přidej se tak ke hnutí lidí, kteří bojují proti porušování lidských práv už od roku 1961.

Myslíš, že lektorování asi není pro tebe? Přesvědčíme Tě o opaku :-) Vedení Amnesty workshopů není žádná nuda a ani nemusíš být chodící encyklopedie! Workshopy a živé knihovny jsou postaveny na zajímavých aktivitách, co baví obě strany. Rozšíříš si obzory a pomůžeš vést mladé lidi k tomu, aby nebyli lhostejní. Vážně! Díky evaluacím víme, že přes 80% studentů a studentek si po Amnesty vzdělávacím programu více váží demokracie, ve které žijeme a více jak polovina chce něco dělat pro to, aby i ostatní lidé vnímali a dodržovali lidská práva. Více než 80 % se pak dokáže vcítit do životů lidí s odlišnou zkušeností – což je super v prevenci xenofobie, diskriminace a rasismu. Mimo to, dobré prezentační schopnosti se hodí celý život - ať už na pracovním pohovoru, řečnění na konferenci, v hospodě nebo na prvním rande. #makejnasobe

Více informací se dozvíš na tomto odkazu: amnesty.cz

Máš zájem? Přihlaš se! Životopis společně s motivačním dopisem nám, prosím, pošli e-mailem na Martinu Neradovou, martina.neradova@amnesty.cz (Čechy) nebo Markétu Jurčíovou, marketa.jurciova@amnesty.cz (Morava a Slezsko). Do předmětu vyplň „LEKTOR/KA v AI“.

DEADLINE PŘIHLÁŠEK JE 14.7.2021

-----

ARMÁDA SPÁSY V ČR (BRNO)

Poptávka: organizace potřebuje dlouhodobého praktikanta, nebo dobrovolníka na výpomoc pro Prevenci bezdomovectví

Adresa: Brno - Královo Pole, Staňkova 6

Kontakt: Ivana Kudělová, e-mail: ivana_kudelova@armadaspasy.cz, tel.: 737 215 425

-----

Diakonie ČCE

Poptávka: Hledáme studenty, příp. absolventy, kteří by se zapojili jako dobrovolníci do monitoringu domácností zasaženým tornádem na jižní Moravě. Zapojeným studentům je možné uznat tuto zkušenost jako část praxe!

Jednalo by se o pomoc s monitoringem v obci Hrušky pod vedením zkušeného humanitárního pracovníka z Diakonie ČCE. Hlavní aktivitou bude šetření aktuální situace zasažených domácností, případně zprostředkování základní psychosociální pomoci.
Domácností je třeba navštívit celkem 200, proto proběhne 1. kolo v termínu 29. 7. – 1. 8. a 2. kolo v 1. srpnovém týdnu podle možností zájemců.

Pokud se chcete zapojit do 2. kola monitoringu, přihlaste se nejpozději do 29. 7. 2021 12:00 vyplněním online přihlášky https://forms.gle/ndt41zKSFNuqMC639. Ve formuláři můžete zaškrtnout dny, kdy byste se mohli jako dobrovolníci zapojit.

Po domluvě s koordinátorem Diakonie ČCE pak bude na základě možností přihlášených dobrovolníků vybrán termín (práce je na max. 3 dny) a zájemci budou kontaktováni v průběhu pátku 30. 7.

V případě nejasností můžete kontaktovat Jana Říkovského (jan.rikovsky@caritas-vos.cz).

-----

CHARITA OLOMOUC

Chceš se stát dobrovolníkem v Charitě Olomouc? Stačí vyplnit online kontaktní formulář.

-----

KOMUNITNÍ CENTRUM MOTÝLEK

Poptávka: Hledáme dobrovolníky na výpomoc s letním programem pro děti a mladé dospělé se zdravotním postižením.

Praha, I. turnus 19.–23. 7. 2021, II. turnus 9.–13. 8. 2021

Jedná se o celodenní program přibližně od 8.00 do 17.00 od pondělí do pátku ve formě příměstského tábora. Program probíhá převážně mimo prostory našeho centra. Budeme chodit na výlety, navštěvovat různé atraktivní sportovní, kulturní nebo vzdělávací akce. Program bude proložen společnými hrami a aktivitami výtvarnými, sportovními nebo hudebními v našem centru na Praze 14. Dobrovolník/dobrovolnice se podílí na tvorbě programu, pomáhá klientům s motivací do aktivit, drobně dopomáhá s fyzickými úkony. Máte chuť zažít v létě něco neobyčejného?

Ozvěte se na dobrovolnik@motylek.org, nebo 777 964 754. V rámci letního dobrovolničení lze u nás splnit i studijní praxi, nebo pracovní stáž. Těšíme se na Vás!

Další možnosti dobrovolnictví najdete na webu.

-----

META o.p.s.

Organizace META o.p.s. podporuje žáky s odlišným mateřským jazykem a jejich pedagogy. Prostřednictvím našeho poradenství pomáháme rodinám s migrační zkušeností zorientovat se v českém školství. Pedagogům, kteří učí žáky s nedostatečnou znalostí češtiny, poskytujeme konzultace, metodickou podporu a semináře.

Jak konkrétně se můžete zapojit?

  • Doučování žáka s odlišným mateřským jazykem

Budete doučovat žáka s odlišným mateřským jazykem ze základní nebo střední školy, který potřebuje pomoct s češtinou nebo jinými předměty. Doučování probíhá jednou týdně jednu hodinu, buď v METĚ, nebo online. Není zapotřebí předchozí zkušenost s doučováním, pouze motivace a chuť věnovat hodinu týdně dětem, které to potřebují.

  • Organizování a asistence na volnočasových aktivitách pro děti

Můžete uspořádat workshop nebo vést svůj vlastní kroužek, který má za cíl propojit děti s odlišným mateřským jazykem s českými dětmi. Vítáme Vaše vlastní kreativní nápady, prostřednictvím kterých naučíte děti něco nového a budete sdílet své dovednosti.

  • Jednorázová výpomoc na komunitních akcích

Chtěli byste se zapojit jako dobrovolníci do METY, ale nemáte příliš času? Několikrát do roka pořádáme komunitní akce, na kterých potřebujeme výpomoc s přípravou, organizací i realizací aktivit pro děti. Můžete se zapojit do kreativních aktivit na místě, sdílet vlastní talent a nadání a užít si zábavný den.

  • Organizování kulturních akcí klubu Čekuj!

Jako dobrovolník v rámci klubu Čekuj! aneb Česká kultura jinak budete vymýšlet a organizovat akce, které seznamují cizince s českou kulturou. Můžete uspořádat vlastní výlety a různé tematické akce.

Zaujala Vás naše nabídka dobrovolnictví? Registrujte se na shorturl.at/iqyKN nebo napište na hofmannova@meta-ops.cz.

-----

NEPORNU, Z. S.

Poptávka: Hledáme dobrovolníky na pozice e-koučů. Hlavní náplní projektu NePornu je pomoc lidem, kteří jsou závislí na pornografii. Pomoc nabízíme především formou e-koučinku, který probíhý výhradně přes email. Od e-koučů očekáváme závazek v rozsahu přibližně 1-3 hodin týdně s tím, že chceme, aby na e-maily klientů reagovali do 3 dnů. Tím, že ale vše probíhá přes email, může si to e-kouč časově upravit podle svých časových možností. Zájemci si budou muset projít na úvod 2 online kurzy a mít doporučení o vedoucího z církve. Více informací na adrese: https://nepornu.cz/jak-se-stat-ekoucem/

Adresa: Olomouc, Polská 346/29

Kontakt: Pete Lupton, email: pete@nepornu.cz, tel. 603 979 941.

-----

SDRUŽENÍ PRO INTEGRACI A MIGRACI

Poptávka: Hledáme dobrovolníky pro online doučování žáků migrantů. Celé doučování probíhá distančně - v online prostředí. Doučujeme žáky základních škol. Předchozí zkušenost s doučováním či práci s dětmi výhodou, nikoliv podmínkou. Doučování se soustředí zejména na doplňování základních znalostí češtiny, rozšiřování slovní zásoby, konverzaci a pomoc s porozuměním učivu. Snažíme se, aby doučování dobrovolníci vedli interaktivní či hravou formou, aby je i žáky doučování bavilo. Dobrovolníci se s žáky setkávají online 1-3 krát týdně. Časový rozsah jednoho setkání je cca 35-70 minut. Požadujeme komunikativnost, trpělivost a empatický přístup. Není nutná znalost cizího jazyka.

Adresa: Havlíčkovo náměstí 189/2, Praha 3

Kontakt: zemanek@migrace.com

-----

Sociální krajina, Z. S.

Hlavní oblasti zaměření organizace jsou tvorba terapeutických, vzdělávacích a komunitních zahrad, osvětová a publikační činnost.

Organizace se zaměřuje na pěstování rostlin, a to docela netradičním způsobem - vždy ve spolupráci se sociální službou. Například v domovech pro seniory, v dětských domovech či školách a školkách apod. Účelem je jednak aktivizace klientů (smysluplné využití jejich volného času) a také to, aby se učili žít v harmonii s přírodou, aby věděli, jak se o rostliny správně starat, aby si k přírodě budovali vztah. Aktuálně hledají další dobrovolníky, kteří by do toho šli s nimi. Prozatím, protože neziskovka teprve vzniká, pouze na bázi dobrovolnictví. Ale do budoucna plánují, že by spolupráce mohla být i placená.

Více informací v prezentaci Sociální krajina (pdf).

Kontakt: socialni.krajina@gmail.com

-----

ŠANCE PRO TEBE (Chrudim)

Občanské sdružení Šance pro Tebe nabízí prostřednictvím akreditované dobrovolnické agentury krátkodobé dobrovolnické činnosti, dlouhodobou dobrovolnickou službu a především podporu a vzdělávání všem dobrovolníkům.

Kde může dobrovolník pomáhat?

  • v sociální oblasti: asistence při vzdělávacích a volnočasových aktivitách v nízkoprahových zařízení pro děti a mládež (NZDM); asistence lidem s duševním onemocněním nebo se zdravotním handikepem
  • v kultuře: pomoc s organizací a pořádáním kulturních akcí
  • při ochraně životního prostředí
  • při obnově historických památek

Kontakt: Marek Točoň, tel. 733 747 746; email: dobrovolnictvi@sance.chrudim.cz

-----

Zet-MY z.s.

Hledáme dobrovolníky – studenty speciální pedagogiky, sociální práce a oborů s podobným zaměřením, ale i laiky, kteří by se zapojili do odlehčovací sociální služby a dalších aktivit spolku. Cílem služeb je odlehčit rodinám pečujícím o děti či dospělé s mentálním a kombinovaným postižením. Společně s pracovníkem služby by dobrovolníci docházeli do domácnosti klienta (nebo s ním pobývali venku). Četnost spolupráce je dle možností studentů, měla by však být pravidelnější (například jedna asistence v týdnu). Aktivita zahrnuje zaškolení i pravidelnou supervizi, jedná se tedy o zajímavou příležitost praktického uplatnění znalostí z oboru speciální pedagogiky a sociální práce.

Zároveň organizace hledá dobrovolníky na výpomoc na příměstské tábory v termínech 19.–23. 7. a 16.–20. 8. 2021.

Za pravidelnou aktivitu je možné získat potvrzení o praxi. Vítáni jsou i studenti jiných oborů se zájmem pomáhat.

Kontakt: Mgr. Lubica Omastová, e-mail: lubica.omastova@seznam.cz, tel.: 720 621 687 nebo 777 879 049.
www.zet-my.cz, www.fb.com/zetmy.olomouc

----

 

Další poptávku organizací po dobrovolnících najdete také na webu Dobrovolnického centra Univerzity Palackého.

 

Přílohy k nabídkám:

Fotogalerie

Fotografie zachycující pestrý život ve škole, aktivity studentů, dění v sociální oblasti v České republice, i v částech světa, kam jezdí naši studenti na zahraniční praxe.

CZ    EN

Copyright (©) CARITAS
Vyšší odborná škola sociální Olomouc 2013
Všechna práva vyhrazena