281  Práce s oběťmi domácího násilí

termín místo výuka lektor akreditace cena
14.5.2024  od 8:30 h Olomouc 8 hod. Mgr. Ivana Svozilová A2022/1137-SP/PC
1.690,- Kč

cílová skupina

Sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách.

stručná anotace

Téma domácího násilí je  často neřešeným tématem u některých skupin obyvatel. Pro práci s osobou ohroženou domácím násilím je důležité nejprve pochopit pojem domácí násilí, jeho různé podoby a také příznačnou dynamiku. Dále je třeba především pochopit chování osoby ohrožené domácím násilím. Dozvíte se, jak je možné pomoci osobě ohrožené domácním násilím vykázáním násilné osoby ze společného obydlí, posléze prodloužením doby, po kterou se nesmí vykázaná osoba navrátit a řešení situace občanskoprávní cestou. Budou vám popsány praktické postupy práce policie, intervenčního centra či orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Bude hodnocena efektivita řešení cestou přestupkového či trestního řízení. Cílem semináře je nejen získat znalosti stávající právní úpravy k řešení domácího násilí, ale také vyzkoušet si správně klást otázky směřující k odhalení domácího násilí, sestavovat individuální bezpečnostní plán a volit v různých situacích různé strategie řešení domácího násilí. Pro absolventa bude mít seminář přínos jako základ pro řešení dané problematiky a návod, jak se v této oblasti posouvat dále.

získané dovednosti a znalosti

Rozpoznat, zda a kdy jde o domácí násilí (dále jen „DN“) či týrání.
Vědět, jak komunikovat s ohroženou osobou v různých fázích DN či ochoty spolupracovat.
Vědět, kam osobu ohroženou DN odkázat, aby získala kvalifikovanou pomoc ve svém okolí.
Umět popsat proces řešení DN vykázáním násilné osoby ze společného obydlí.
Umět popsat proces řešení DN prostřednictvím návrhů podávaných k soudu.
Umět popsat proces řešení DN prostřednictvím uplatnění trestního práva.
Umět sestavit individuální bezpečnostní plán zacílený na řešení konkrétní situace.

přihláška