U016  Zvládání konfliktních situací v interkulturním prostředí

typ semináře akreditace výuka lektor
DVPP MSMT-21072/2022-4-672
8 hod. Mgr. Ivona Baklíková

cílová skupina

učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé gymnázií, učitelé SOŠ a SOU, učitelé ZUŠ a SUŠ, učitelé - vedoucí školních, zájmových kroužků a klubů, pedagogové volného času, vychovatelé školských zařízení, učitel - metodik prevence, výchovní poradci, školní psychologové

stručná anotace

Cílem kurzu „Zvládání konfliktních situací v interkulturním prostředí“ je seznámit účastníky se specifiky komunikace s klienty z cizích zemí se zaměřením na zvládání konfliktních situací. Zvláštní prostor je věnován návrhům opatření, kterými lze minimalizovat tvorbu možných bariér (jazykové, sociokulturní) a ložisek konfliktu ve školním prostředí.
Účastníci kurzu budou seznámeni se současnou situací v oblasti migrace jak v evropském prostoru, tak především na území České republiky s důrazem na orientaci v nastaveném systému pomoci a podpory včetně legislativního ukotvení a dopadů vybraných výkladových stanovisek jednotlivých resortů ministerstev. Moduly představí specifika konkrétních národnostních menšin žijících na území České republiky včetně komunikačních rozdílností, se kterými se lze setkat.
Hlavní část kurzu je věnována propojení teoretických pojmů do praktických souvislostí s možností si vše formou nácviku a modelových situací vyzkoušet. Získané znalosti a dovednosti napomohou frekventantům kurzu v lepší orientaci v konfliktních situacích, porozumět vzniku konfliktu i jeho průběhu a řešení, osvojit si znalosti o specifikách jednotlivých skupin cizinců a chápat zvláštnosti jiné kultury.
Zvláštní část je věnována možným preventivním opatřením pro vznik konfliktu, odstraňování komunikačních a sociokulturních bariér, podpora bezpečného a zdravého třídního klimatu.

získané dovednosti a znalosti

Účastník se orientuje v základních informacích a poznatcích ohledně migrace a situace cizineckých komunit v ČR. Účastník rozumí vzniku, průběhu i významu konfliktů na interkulturním pozadí, specifikům jednotlivých skupin a zvláštnostem jiné kultury. Účastník si osvojuje nebo zdokonaluje dovednosti v oblasti interkulturní komunikace. Kurz vede účastníky k uvědomění si vlastního přístupu ke konfliktům a směřuje k minimalizaci možných bariér v komunikaci a efektivnímu řešení konfliktů ve školním prostředí.