075  Právo v každodenní práci sociálních pracovníků - interaktivní workshop

typ semináře akreditace výuka lektor
Etika a právo sociální práce A2021/0549-SP/PC/VP
8 hod. JUDr. Marta Šosová

cílová skupina

Sociální pracovníci, vedoucí pracovníci, pracovníci v sociálních službách

stručná anotace

Seminář se zabývá aktuální legislativou, využívanou při poskytování sociálních služeb a její praktickou aplikací v práci s uživateli, přičemž vytváří prostor pro společné řešení modelových situací, přinesených účastníky. Sociální pracovníci prohloubí dovednost poskytnout uživatelům sociálních služeb praktickou pomoc při uplatňování jejich práv a zájmů v oblasti právních vztahů. Během semináře budou účastníkům poskytnuty základní, aktuální informace o právní úpravě v oblasti práva sociálního zabezpečení, občanského, včetně práva rodinného, pracovního a trestního. Na tomto teoretickém základě pak budou společně řešeny situace, s nimiž se účastníci ve své praxi setkávají. Základními metodami práce budou, kromě teoretického výkladu, práce s texty právních předpisů a jejich aplikace na modelové situace ve skupinkách s podporou lektorky, prezentace navrhovaných řešení a řízená debata o variantách či vhodnosti navrhovaných řešení. Cílem semináře je poskytnout účastníkům informace o aktuální právní úpravě, podpořit jejich dovednost aplikovat správně ustanovení právních předpisů na životní situace uživatelů sociálních služeb. Seminář také cíleně vytváří prostor pro sdílení zkušeností v dané problematice mezi jednotlivými účastníky a konzultace s lektorkou. Hlavním přínosem semináře je posílení schopnosti pracovníků řešit s uživateli vybrané právní problémy při reflektování možností a limitů sociální práce, a tak přispívá k řešení nepříznivé sociální situace a sociálního vyloučení.

získané dovednosti a znalosti

Účastníci upevní a prohloubí znalosti právních norem, souvisejících se sociálními službami, získané při předchozím studiu a v praxi.
    Budou znát stěžejní normy aktuální právní úpravy.
    Dokáží vysvětlit ostatním účastníkům modelovou situaci a objasnit navrhované postupy řešení.
    Účastníci jsou schopni posoudit správnost a vhodnost řešení a navrhnout konkrétní postup, reflektují hranice své práce.

poznámka

Účastníci zašlou nejlépe společně s přihláškou, nebo nejpozději 10 dnů před konáním semináře na Vzdělávací středisko popis alespoň jednoho modelového případu k řešení.