266  Úvod do práce s rodinou závislého

typ semináře akreditace výuka lektor
Problémové situace A2020/0595-SP
8 hod. Mgr. et Mgr. et Mgr. Jan Zahradník

cílová skupina

Sociální pracovníci.

stručná anotace

Kurz se zaměřuje na intervence ze strany sociálního pracovníka v rámci práce s rodinou závislého jedince na alkoholových či nealkoholových drogách. Představuje nejčastější pohledy rodiny na závislostní chování jejího člena, mýty a fakta spojené s touto situací a také představy o potenciálních budoucích scénářích. Zaměřuje se na komunikaci se závislým členem ze strany rodiny, komunikační úskalí, manipulaci ze strany závislého a jak na ni. Věnuje se také samotné pozici rodinných příslušníků, jejich interpretaci příčin a důsledků závislosti u člena rodiny. Představuje možnosti soužití se závislým členem či nástroje a motivaci pro aktivní řešení vlastní životní situace. Zaměřuje se také na testování na alkohol či drogy a následné reakce na různé výsledky. V neposlední řadě otevírá téma člena rodiny, který není motivovaný ke změně a reakce blízkých na tuto situaci včetně ochrany rodiny a jejích členů.

získané dovednosti a znalosti

Účastník semináře

• orientuje se v různých reakcích rodiny na závislostní chování jejího člena a porozumí motivům tohoto chování
  • rozumí některým komunikačním vzorcům závislého jedince a dokáže s ním efektivně komunikovat, respektive tyto kompetence předat rodinným příslušníkům závislého