277  Efektivní komunikace s cizinci v náročných životních situacích

typ semináře akreditace výuka lektor
Problémové situace A2022/0566-SP/PC/VP
8 hod. Mgr. Ivona Baklíková

cílová skupina

Sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách, vedoucí pracovníci.

stručná anotace

Cílem interaktivního semináře „Efektivní interkulturní komunikace“ je seznámit účastníky se specifiky komunikace s klienty z cizích zemí nejen v rámci poskytování sociálních služeb, ale i při běžné komunikaci. Účastníci semináře budou seznámeni se současnou situací v oblasti migrace jak v evropském prostoru, tak především na území České republiky. Jednotlivé moduly představí specifika národnostních menšin cizinců pobývající na území České republiky (Ukrajinci, Vietnamci a další menšiny dle aktuální migrační situace) včetně komunikačních rozdílností, se kterými se lze setkat. Jak v teoretické, tak především v praktické rovině se dotkneme problematiky různých aspektů komunikace - verbální, paraverbální i neverbální stránky. Zvláštní prostor je věnován návrhům opatření, kterými lze minimalizovat tvorbu možných bariér (jazyková, sociokulturní). V neposlední řadě se také společně zaměříme na způsoby řešení komunikačních konfliktů vznikajících v interkulturním prostředí.

získané dovednosti a znalosti

Účastník se orientuje v základních informacích a poznatcích ohledně migrace a situace cizineckých komunit v ČR. Účastník umí definovat základní pojmy z oblasti komunikace a obvyklé zdroje nedorozumění s ohledem na specifickou skupinu cizinců v náročných životních situacích. Účastník si osvojuje nebo zdokonaluje dovednosti v oblasti interkulturní komunikace a umí je vhodně použít. Účastník zná využití základních technik aktivního naslouchání, vedení rozhovoru a kladení otázek s ohledem na situaci klienta a možnou jazykovou a sociokulturní bariéru.